Chrapanie — dlaczego Twój sen trzęsie całym łóżkiem?
07.03.2023 | Aktualności | Jak spać dobrze
Chrapanie to jedna z najczęstszych przypadłości, która towarzyszy nam podczas snu. W wielu przypadkach pozostaje niezauważona przez samą osobę wydającą nieprzyjemne dźwięki podczas snu. Jednak skutecznie przeszkadza w nocnym wypoczynku innym domownikom i współlokatorom. Bywa bagatelizowana, chociaż są sytuacje, w których może być niebezpieczna dla zdrowia. Warto jednak spróbować jej zaradzić. Istnieją skuteczne sposoby na chrapanie, żeby wszyscy mogli spać spokojnie.
Dlaczego chrapiemy?
Dźwięki, które wydobywają się z gardeł wielu śpiących osób, mają swoją przyczynę w zaburzeniach oddychania, podczas nocnego odpoczynku. Samo zjawisko nie jest chorobą, jednak może mieć związek z konkretnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego warto sprawdzić przyczyny chrapania i wdrożyć środki zaradcze. Z pewnością będą za to wdzięczni partnerzy i partnerki osób chrapiących, którzy często sami nie mogą zmrużyć oka. Trudno spać, kiedy tuż przy Twojej głowie ktoś wydaje dźwięki o głośności nawet do 90 decybeli. Dla porównania ciężarówka wydaje dźwięki o natężeniu 70-90 decybeli, a próg bólu dla człowieka to 130 decybeli.
Istnieje długa lista czynników, które powodują chrapanie. Począwszy od przyczyn anatomicznych, takich jak: krzywa przegroda nosowa czy przerost migdałków, przez zdrowotne, np. alergie i otyłość, a kończąc na związanych z rutyną i trybem życia, czyli: paleniem papierosów, spożyciem alkoholu lub spaniem na wznak. W kwestiach anatomicznych czy zdrowotnych najlepiej skonsultować się z lekarzem i zdać się na specjalistę. Jednak jeżeli chrapanie w Twoim przypadku ma związek z trybem życia i nawykami, przygotowaliśmy kilka porad, które mogą pomóc Ci uporać się z tym problemem.
Zadbaj o swoje nawyki
Regulacja rytmu dobowego nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie, ale również może skutecznie niwelować chrapanie. Im bardziej regularny jest nasz sen, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziemy budzić domowników niekontrolowanymi dźwiękami w nocy. Stałe godziny zasypiania i budzenia się, a także przesypianie 7-8 godzin dziennie wpłyną pozytywnie zarówno na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia, jak i spokojny wypoczynek w nocy.
Postaraj się przynajmniej ograniczyć używki, a najlepiej w ogóle zrezygnuj z alkoholu i papierosów. Picie alkoholu powoduje zwiotczenie mięśni gardła i języka, jednocześnie zakłócając pracę ośrodka oddechowego w mózgu. Natomiast nikotyna w papierosach sprawia, że ślina odkłada się w krtani i tchawicy, podrażniając gardło i wywołując obrzęk śluzówki. To wszystko może sprawiać, że chrapiemy.
Przygotuj swoją sypialnię
Suche powietrze w sypialni również może być przyczyną chrapania. Dlatego zadbaj o odpowiednie wywietrzenie sypialni przed położeniem się do łóżka. Dobrym pomysłem może być również nawilżacz powietrza. Podobną funkcję spełnią również rośliny w sypialni, które dodatkowo poprawią jakość tlenu. Pamiętaj także o odpowiedniej temperaturze podczas snu, więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym wpisie Śpij spokojnie w chłodne dni.
Okazuje się, że najczęstszą pozycją podczas snu, w której zaczynamy chrapać, jest leżenie na plecach. Dlatego zasypiając, postaraj kłaść się na boku lub na brzuchu, dzięki temu unikniesz cofnięcia się języka, zwężenia gardła podczas snu i otwarcia ust.
Dobór poduszki również ma znaczenie! Wybór zbyt wysokiego modelu może spowodować zwężenie się kanału przepływu powietrza i spotęguje chrapanie. Dlatego warto rozważyć wybór poduszki anatomicznej, która dostosuje się do pozycji podczas snu i zapewni komfort i wygodę.
Zadbaj o spokojny sen
Chrapanie jest popularną dolegliwością — szacuje się, że może dotykać nawet kilkunastu milionów osób w Polsce. Przekłada się to na gorszy sen nie tylko samych chrapiących, ale także współlokatorów i partnerów. Osoby dzielące przestrzeń z osobą generującą niekontrolowane dźwięki podczas snu, średnio tracą około godzinę nocnego wypoczynku, ponieważ budzą się, a potem mają problem z ponownym zaśnięciem.
Regeneracja organizmu w nocy jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania, zarówno Twojego, jak i Twoich bliskich. Dlatego zadbaj o spokojny i cichy sen. 🙂
produkt idealny dla Ciebie. Przejdź do sklepu