Dobry sen maluszka. Jak nauczyć dziecko, żeby spało samo?
20.05.2024 | Aktualności | Jak spać dobrze | Lifestyle
Nikogo nie zaskoczy raczej stwierdzenie, że pojawienie się dziecka powoduje rewolucję w życiu rodziny, a zwłaszcza rodziców. Świat staje na głowie, a w jego centrum znajduje się mały człowiek owinięty w pieluszki. Chcemy dla niego wszystkiego, co najlepsze, a gdybyśmy mogli — przychylilibyśmy mu nieba. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o zdrowy sen pociechy.
Dlaczego sen dla dzieci jest taki ważny?
Sen to nie tylko czas na regenerację i odpoczynek, ale także kluczowy moment dla zdrowia i rozwoju, zwłaszcza u najmłodszych. Małe dzieci, z ich niedojrzałym układem nerwowym, potrzebują snu jak ryba wody. W ciągu pierwszego roku życia dziecka mózg pracuje na najwyższych obrotach właśnie podczas snu. To wtedy analizuje, przetwarza, zapamiętuje i porządkuje wszystkie informacje zdobyte w trakcie dnia.
Sen jest zorganizowany w powtarzalne i cykliczne fazy, które zapewniają odpowiedni rytm regeneracji. Dwie fazy snu wprowadzają organizm w stan zmniejszonej wrażliwości na bodźce zewnętrzne oraz częściowej bezwładności, co umożliwia pełne naładowanie baterii na kolejny aktywny dzień.
Razem czy osobno?
Niektórzy rodzice już od pierwszych dni życia malucha decydują się na osobne łóżeczko, a czasem nawet na własny pokój dla dziecka. Inni natomiast przez wiele miesięcy mają swoje dziecko tuż obok siebie. Nie ma tu jednego słusznego wyboru – obie opcje mają swoje zalety. Jeśli jednak zdecydujecie się na wspólne spanie, warto pamiętać, że nadejdzie moment, kiedy będziecie chcieli odzyskać łóżko tylko dla siebie. Kluczowe jest, aby zarówno dziecko, jak i rodzice byli gotowi na tę zmianę. Jak zatem sprawić, by nauka samodzielnego zasypiania przebiegła bezstresowo i zakończyła się sukcesem?
Nie ma jednego, ustalonego momentu, kiedy dziecko powinno zacząć zasypiać samodzielnie. Nie ma też żadnych badań, które jednoznacznie określałyby, że „to właśnie ten czas, by dziecko spało samo”. Próby ustalenia sztywnych ram dla tego procesu są zbędne. Nauka samodzielnego zasypiania jest wyjątkowo indywidualnym procesem. Zamiast szukać uniwersalnych zasad, warto skupić się na obserwacji dziecka – to ono najlepiej wskaże, czy jest już gotowe na tę zmianę, posiadając umiejętności takie jak samoregulacja.
Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?
Rytuały są ważne na każdym etapie życia dziecka, także przy nauce samodzielnego zasypiania. Po aktywnym dniu, w którym Twój Maluch odkrywa świat i uczy się całej masy nowych rzeczy — zadbaj o wyciszenie i stałe elementy, które będą pomagały mu się przygotować do nocnego wypoczynku. To też doskonały sposób na spędzenie wspólnie czasu i pielęgnowanie Waszej więzi. Wieczorna kąpiel, wspólne czytanie książeczek i śpiewanie kołysanek wyciszą dziecko i przygotują do snu.
Pamiętaj o wyznaczeniu stałej pory na te czynności i przygotowanie do snu. To również pomoże wyznaczyć rytm dobowy Maluszka i ułatwi zasypianie.
Jak przygotować pokój dla dziecka?
Przygotowanie sypialni jest kluczowe nie tylko dla nauki samodzielnego zasypiania, ale także dla ogólnej jakości snu na każdym etapie życia. Zaniedbanie tego aspektu może prowadzić do problemów ze snem, zakłócać rytm dobowy i powodować częstsze wybudzenia w nocy. Na co warto zwrócić uwagę?
Odpowiednie zaciemnienie: Zadbaj, żeby w pokoju było ciemno. To ważne nie tylko podczas nauki samodzielnego zasypiania, ale również wcześniej, kiedy dziecko dopiero uczy się rytmu dobowego. Podczas nocnego karmienia warto unikać zapalania głównego światła. Silne światło może rozbudzić dziecko, utrudniając ponowne zaśnięcie i zaburzając jego poczucie czasu – czy to dzień, czy noc?
Otaczająca cisza i spokój: Badania pokazują, że dzieci śpiące w hałasie mają krótszy sen. Co więcej, dzieci zasypiające przy stałym hałasie ulicznym mają wyższy poziom kortyzolu (hormonu stresu) w pierwszej części nocy. Może to znacząco utrudniać zasypianie. Warto pamiętać, że dorośli są bardziej odporni na dźwięki, ale dla maluchów cisza powinna być absolutna.
Wilgotność powietrza i temperatura: Klimatyzacja i ogrzewanie poprawiają nasz komfort życia, ale mogą wysuszać powietrze, co jest niekorzystne dla zdrowia. Pamiętajmy, że odpowiednia temperatura dla zdrowego snu dziecka to ok. 20 stopni Celsjusza. Warto zadbać także o wilgotność powietrza. Najmłodsze niemowlęta oddychają tylko przez nos, więc jeśli śluzówka nosa jest przesuszona, mogą pojawić się trudności z oddychaniem, wybudzając dziecko z płaczem. Optymalna wilgotność powietrza wynosi 45-65%. Jeśli nie można jej utrzymać naturalnie, warto zainwestować w elektroniczne nawilżacze, zwłaszcza te z funkcją jonizacji powietrza, które dodatkowo je oczyszczą i odświeżą.
Nie zapominaj o własnym wypoczynku
Deprywacja snu, czyli jego niedobory, w przypadku rodziców są bardzo powszechnym problemem. Czasami wręcz przyjmujemy to jako naturalną kolej rzeczy, tak popularną, że nawet nie poświęcamy temu problemowi zbyt wiele uwagi. Tymczasem chroniczne niewyspanie nie jest stanem pożądanym i może prowadzić do osłabienia, zarówno kondycji psychicznej, jak i fizycznej. Z tego względu warto zadbać o nocny wypoczynek, nie tylko dziecka, ale także własny.
Nauka samodzielnego snu dziecka może być wyboista, a nocne pobudki będą wymagały pójścia do pokoju maluszka. W efekcie rodzicom na nocną regenerację może pozostać niewiele czasu. Dlatego warto zadbać o jakość snu. Tutaj z pomocą przychodzą kołdry i poduszki z kolekcji Alpaka. Dzięki otulającej wełnie i jakościowym materiałom łatwiej będzie Ci się wyspać i odzyskać siły przed kolejnym dniem.